Jak „naprawić” pendrive DELL Recovery zabezpieczony przed zapisem.

Jakiś czas temu wpadło trochę pamięci USB Recovery z komputerami DELL. Radość trwała dość krótko gdyż jak się okazało, nie można z nich skasować zawartości czy sformatować. Sztuczki z rejestrem w Windows też na niewiele się zdały. Postanowiłem poszukać rozwiązania. Aby sprawdzić jaki kontroler jest w środku użyłem programu Flash Drive Information Extractor ze strony www.antspec.com
Jeśli kontroler to Alcor 0xF700 możemy przystąpić do pobrania programu ALCOR_U2_MP_v19.04.01.00.rar (hasło do archiwum RAR: usbdev.ru).
Pełna lista wszystkich wersji tego programu znajduje się na stronie https://www.usbdev.ru/files/alcor/alcormp/ Jeśli masz inny kontroler możesz poeksperymentować z innym programem.

UWAGA: Wszystko robisz na WŁASNĄ odpowiedzialność, nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenie sprzętu. W następnym kroku zostaną skasowane wszystkie dane z pamięci USB ! Warto też pamiętać o wyjęciu innych pamięci i urządzeń z portów USB. Osobiście robiłem to na starym komputerze z Windows XP, bez dostępu do sieci.

Uruchamiamy AlcorMP.exe, chwilę czekamy aż program wykryje pamięć USB. Następnie wybieramy pamięć USB i klikamy Start. W zależności od zastosowanej pamięci 8GB lub 16GB czekałem około 30-60min. Trafiłem na jeden 8GB a pozostałe miały 16GB pamięci. Po zakończeniu procesu wyjmujemy pamięci i ponownie inicjujemy, od teraz na urządzeniu można zapisywać dane.